« Tillbaka / Häst / Benskydd & Hovskydd / Strykkappor

Back on Track AirFlow light kotskydd med fuskpäls

RRP: -10% Rabatt
899,10 kr
RRP: 999,00 kr
Priset inkluderar moms Exkl. fraktkostnader

600 kr: -13% rabatt på Horze & B Vertigo
1.150 kr:-18% rabatt på Horze & B Vertigo

Kopiera koden: SHOW2025
Spara från 600kr inköpsvärde 13% på Horze och B Vertigo. Spara från 1150kr inköpsvärde spara 18% på Horze och B Vertigo. Kan inte kombineras med andra kuponger. Om du returnerar en eller flera varor kommer vi att återbetala det proportionellt reducerade värdet på varorna. Gäller ej undantagna produkter (information på produktsidor). Gäller till och med 31.03.2025.
Färg: Black
Black Back on Track AirFlow light kotskydd med fuskpäls
Brown Back on Track AirFlow light kotskydd med fuskpäls

PERMANENT högre rabatter i APPEN!

Ladda ner nu

Horze logo
Frakt av Horze
SAMLA 900 POÄNG med detta föremål som Medlem i Horze Club.
Gratis Frakt
Fraktfritt vid order över 790 kr
 30 Dagars Returrätt

Beskrivning

Air-tech och 3D mesh-teknik för maximal andningsförmåga och hållbarhet. Anatomiskt formad för att följa och skydda kotan. Skalets form och struktur är utvecklad för maximal komfort, för att undvika stress på leder och för att ge en bra passform till benet. Mjukt och fluffigt foder i fuskpäls. Hållbart skal för att skydda mot slag och för att skydda hästen från skador och stötar. Extra ventilation runt kotan. Dubbel kardborrebands knäppning för lätt knäppning och en bra passform. Welltex®-teknik i fodret som kan förbättra blodcirkulationen. Kan vara bra för övertänjning, stukning, svullnad runt kotleden, artrit, inflammation, återhämtning eller för att assistera uppvärmningen.

Egenskaper:

  • Praktisk & slitstark
  • Fuskpäls
  • Air-tech och 3D-mesh
  • Fodrad med Welltex®
  • Anatomisk och nära passform

Teknisk beskrivning:

SKAL: 100% termoplastisk polyuretan. Fyllning 1: 100% polyester. Fyllning 2: 100% kloroprengummi. Fyllning 3: 100% polyuretan, Foder: 80% polyamid, 20% polyester.

Produkt-ID: 334208

Färg: